Portret Ireny na francuskim festiwalu

Portret filmowy Ireny Bilkowskiej zostanie pokazany 8 czerwca 2024 na Festiwalu HORS CHAMP. To czwarty obraz z cyklu INNI, który pojawia się na tym prestiżowym festiwalu.

W ubiegłym roku do Nicei pojechał „Park zwierząt Wacława Rędzińskiego” w reż. Jana Gawryłkiewicza, do pomysłu Andrzeja Kwasiborskiego i Radka Łabarzewskiego (prod. Fundacja na Rzecz Turystyki Ziemi Płockiej i POKiS). Rok wcześnie na Lazurowym Wybrzeżu pokazane zostały portrety Włodzimierza Rosłona i Władysława Szymczyka. Festiwal du Film d’ArtSingulier HORS CHAMP organizuje od 27 lat Stowarzyszenie „Hors-Champ” i jego spiritus movens – Pierre-Jean Wurtz. Ideą festiwalu jest prezentacja dokumentów pokazujących twórców spoza głównego nurtu sztuki, outsiderów, twórców osobnych, art brut.

kadr z filmu

W programie są pokazy filmów krótko- i średniometrażowych oraz debaty w obecności reżyserów, artystów i prelegentów.To okazja do wymiany doświadczeń, sieciowania a nawet snucia wspólnych planów. Wśród zaproszonych gości są m.in.: Philippe Lespinasse – reżyser, Rémy Ricordeau – filmowiec i dokumentalista, Vincent Monod – dokumentalista z Muzeum Art Brut w Lozannie, Mario Del Curto – fotograf i realizator filmów z Lozanny oraz Marc Décimo – pisarz i profesor historii sztuki współczesnej z Paryża. W ubiegłym roku udało nam się dołączyć do tej wielkiej rodziny admiratorów sztuki “innej” i naprawdę było wspaniale (relacja: Zaproszenie do wnętrza. Wspomnienie festiwalu w Nicei).

spotkanie z publicznością festiwalu w 2023 po pokazie filmu “Park Zwierząt Wacława Rędzińskiego

W tym roku, z różnych powodów, nie możemy pojechać do Francji. Na szczęście będą nas reprezentować Marek Mlodecki i Sophie Bourbonnais z Muzeum La Fabuloserie w Dicy, za co bardzo im dziękujemy!

wiosna 2023, realizacja zdjęć w Płocku

Film „Łatwiej rysować niż mówić” powstawał od marca do grudnia 2024 w Płocku. Jest portretem płocczanki – Ireny Bilkowskiej, której modowe grafiki zachwycają kubistyczną formą i bogactwem wyobraźni. Bohaterka na co dzień pracuje w barze mlecznym w Płocku. Tworzyła już od 20 lat, ale dotąd niewiele osób zwracało uwagę na jej pasje. 3 listopada 2023 w płockim Domu Darmstadt odbył się wernisaż pierwszej indywidualnej wystawy Ireny Bilkowskiej. Częścią wystawy był pokaz kostiumów, które zrealizowała Dorota Długosz na podstawie grafik Ireny. Odbyła się też premiera wideoartu „Powrót na planetę IB”. W styczniu 2024 prace Ireny i kostiumy Doroty pojechały do Muzeum Sztuki w Ołomuńcu (Czechy), stały się częścią wystawy PŘÍSTAVY NEKLIDU. ART BRUT V POLSKU (Porty niepokoju. Art Brut w Polsce). Czeskie muzeum jest pierwszą instytucją publiczną, która ma w swojej kolekcji prace twórczyni Art Brut z Płocka.

program tegorocznego festiwalu

Film o Irenie jest 5 z cyklu „INNI. Sztuka jest tam, gdzie nikt nie szuka”, który realizujemy wspólnie z Andrzejem od 2021 roku. Powstał dzięki wsparciu Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, im. Themersonów i Fundacji PRZYSTAŃ, która prowadzi Bar Mleczny TUMSKA. W tym roku, mimo braku środków finansowych, rozpoczęliśmy zdjęcia do kolejnych dwóch.

plakat festiwalu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *