Płocki Ogród Outsiderów Sztuki

Od pewnego czasu przed wejściem do Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, im. Themersonów stoi krokodyl… Ma być znakiem rozpoznawczym tego miejsca.

Jego autorem jest 80-letni Wacław Rędziński – twórca betonowych rzeźb zwierząt. Mówi o sobie: „Jestem samochodziarzem”. Przez 40 lat naprawiał auta. Tuż przed przejściem na emeryturę, w wolnych chwilach, zaczął tworzyć betonowe figury zwierząt: wielbłąda, konia, żyrafy i krokodyla. Ten ostatni trafił z ogródka w Nowej Białej do ogródka POKiSu. Dlaczego tutaj?

W 2021 roku POKiS był współproducentem, a w 2023 – producentem, realizowanych przez nas, filmów o twórcach z kręgu Art Brut. Powstało ich już pięć. Chcieliśmy pokazać, że płocki ośrodek jest miejsce przyjaznym dla twórczości nieoczywistej, twórczości outsiderów, szczególnie takich jak Wacław Rędziński. Poza tym, w Kinie za Rogiem działającym w POKiS można wszystkie nasz filmy zobaczyć.

Uważny przechodzień dojrzy w pokisowym ogródku jeszcze dwa nietypowe obiekty zrealizowane przez Mieszkańców Swojego Krajobrazu (po fr. – Habitants-Paysagistes), jak ich określa się we Francji. Obok krokodyla znajdziecie tablicę informacyjną. Jest na niej również QR CODE z linkiem do filmu „Park Zwierząt Wacława Rędzińskiego”. Zachęcamy do odwiedzenia Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, im. Themersonów przy ul. Jakubowskiego 10.

Wkrótce ukaże się „Kurier Tumski”, w którym zjawisko Mieszkańców Swojego Krajobrazu” opisaliśmy szczegółowo, odnosząc się do podobnych twórców w Europie.

Radosław Łabarzewski
znalezienie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *