INNI. Sztuka jest tam, gdzie nikt nie szuka.

Zapraszamy na premierę trzech filmów dokumentalnych portretujących twórców z kręgu art brut z Mazowsza.
10 grudnia 2021 o godz. 17:30, w Kinie za Rogiem w Płocku. Wstęp wolny.

Art brut nie jest szkołą artystyczną ani nurtem w sztuce. To raczej zjawisko dziejące się na marginesie sztuki. Twórcy „brut”, zgodnie z definicją Jeana Dubuffeta, to zwykle ludzie bez wykształcenia artystycznego, którzy tworzą, „czerpiąc” sami z siebie, z własnego wnętrza, a nie z zapożyczonych szablonów i wzorców sztuki klasycznej czy współczesnej. Zwykle pracują w ukryciu, ciszy i samotności, nie dla odbiorcy, nie dla uznania, tylko dla siebie. W Polsce najbardziej znanymi przedstawicielami art brut są, już nieżyjący: Nikifor Krynicki, Edmund Monsiel czy Teofil Ociepka.

Jednym ze sposobów obserwacji, ale też utrwalenia tej twórczości, jest realizacja krótkich form dokumentalnych – portretów filmowych, poprzez które można pokazać wyjątkowość danego twórcy, a jednocześnie spróbować wskazać, na czym polega wyjątkowość zjawiska. Mimo ogromnych obaw podjęliśmy to wyzwanie. Tak powstały portrety trzech twórców z Mazowsza: Włodzimierza Rosłona, Władysława Szymczyka i Wacława Rędzińskiego. Zdjęcia realizowane były latem 2021 roku.

– Stworzenie zbiorowego portretu art brut jest niemożliwe, ponieważ należy tę sztukę „czytać” poprzez indywidualne życiorysy, wybory, drogi. Artysta „brut” konstruuje własną wiedzę, własny świat, bez żadnych wpływów zewnętrznych, poprzez „samego siebie”. Dlatego, aby zrozumieć lub zbliżyć się do „odczuwania” tej sztuki, trzeba spoglądać nie tylko na dzieła, ale również na proces ich powstawania i codzienność twórców – uważają pomysłodawcy i realizatorzy projektu.

Filmy powstały dzięki Fundacji na Rzecz Rozwoju Turystyki Ziemi Płockiej (operator projektu) oraz wsparciu finansowym ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Płockiemu Ośrodkowi Kultury i Sztuki, im. Themersonów. Autorami pomysłu na filmy oraz współtwórcami jesteśmy my: kolekcjoner Art Brut – Andrzej Kwasiborski, prowadzący blog o tej sztuce – Radosław Łabarzewski. Przy realizacji pomógł nam Jan Gawryłkiewicz – reżyser, operator i montażysta w jednej osobie.

Zapraszamy na projekcje. Wstęp wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *