INNI. Wacław Rędziński

Mówi o sobie: Jestem samochodziarzem. Przez 40 lat prowadził warsztat samochodowy w Nowej Białej. Na jego tyłach ma ogród, a w nim słonia, wielbłąda, dzika i sowę. To naturalnej wielkości rzeźby z betonu, które Wacław Rędziński zaczął tworzyć kilkanaście lat temu. Powstawały w wolnych od pracy chwilach. Teraz jest na emeryturze, ale tworzy dalej.

Jego dom trudno pominąć, bo przy wjeździe stoi gigantyczna żyrafa z betonu. – To znak rozpoznawczy tego miejsca – mówi twórca z Białej. – Jak ktoś pyta, jak do jechać, to ludzie często mówią: „Jak Pan będzie jechał, to za żyrafą ileś tam domków.”

kadr z filmu Park zwierząt Wacława Rędzińskiego | projekt INNI

76-letni Wacław Rędziński jest bohaterem jednego z trzech filmów, które powstały w ramach projektu „Inni. Sztuka jest tam, gdzie nikt nie szuka”. Na premierę filmu zapraszamy do Kina za Rogiem w Płocku…

10 grudnia 2021 o godz. 17:30
wstęp wolny

To jeden z trzech filmów dokumentalnych portretujących twórców z kręgu art brut z Mazowsza. Inspiracją do powstania filmu były podobne formy realizowane w Czechach i we Francji. Znalezienie.pl, wspólnie z Kolekcją AK, było pomysłodawcą i współrealizatorem projektu.

Wielbłąd Wacława Rędzińskiego

Uważamy bowiem, że jednym ze sposobów obserwacji, ale też utrwalenia tej twórczości, jest realizacja krótkich form dokumentalnych – portretów filmowych, poprzez które można pokazać wyjątkowość danego twórcy, a jednocześnie spróbować wskazać, na czym polega wyjątkowość zjawiska. Mimo ogromnych obaw podjęliśmy to wyzwanie. Tak powstały portrety trzech twórców z Mazowsza: Włodzimierza Rosłona, Władysława Szymczyka i Wacława Rędzińskiego.

Operatorem projektu jest Fundacji na Rzecz Rozwoju Turystyki Ziemi Płockiej.Wsparcia finansowego udzielili: Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, im. Themersonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *