INNI. Włodzimierz Rosłon

Od 45 lat mieszka w Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie, gdzie zaczął tworzyć już w latach osiemdziesiątych XX wieku. 68-letni Włodzimierz Rosłon to autor niezwykłych obrazów rysowanych grubą kreską, mocnymi plamami. Są wśród nich: portrety, anioły, zwierzęta, owady, diabły, sceny erotyczne, zespoły muzyczne.

rzeźby Rosłona z kolekcji AK

Jego prace mają różne nastroje kolorystyczne, od bardzo ciemnych, mrocznych przedstawień, po kolorowe, bajkowe. Lubi przenosić na papier wydarzenie z codziennego życia. Najsilniej jednak poruszają jego rzeźby… surowe, tajemnicze, z których kształt wyłania się lekko jak relief. Dopiero kolor nadaje im moc i siłę. Mają różne nastroje, od bardzo ciemnych, mrocznych przedstawień, po intensywnie kolorowe, radosne… Jego pracę są w kilku publicznych i prywatnych kolekcjach w Polsce, we Francji w Czechach. Włodzimierz Rosłon jest bohaterem jednego z trzech filmów w cyklu „Inni. Sztuka jest tam, gdzie nikt nie szuka.” Na jego premierę zapraszamy do Kina za Rogiem w Płocku…

10 grudnia 2021 o godz. 17:30
wstęp wolny

Inspiracją do powstania obrazu były podobne filmy o twórcach art brut realizowane w Czechach i we Francji. Znalezienie.pl, wspólnie z Kolekcją AK, było pomysłodawcą i współrealizatorem projektu INNI.

Uważamy bowiem, że jednym ze sposobów obserwacji, ale też utrwalenia tej twórczości, jest realizacja krótkich form dokumentalnych – portretów filmowych, poprzez które można pokazać wyjątkowość danego twórcy, a jednocześnie spróbować wskazać, na czym polega wyjątkowość zjawiska. Mimo ogromnych obaw podjęliśmy to wyzwanie. Tak powstały portrety trzech twórców z Mazowsza: Włodzimierza Rosłona, Władysława Szymczyka i Wacława Rędzińskiego. Narratorem w filmach o dwóch pierwszych twórcach jest Lech Dyblik.

Operatorem projektu jest Fundacji na Rzecz Rozwoju Turystyki Ziemi Płockiej.Wsparcia finansowego udzielili: Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, im. Themersonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *