INNI. Władysław Szymczyk

Traktory, spychacze, autobusy, statki powietrzne i morskie oraz pociągi – cały fascynujący świat Władysława Szymczyka w jednym filmie. Zapraszamy na pokaz „Inni. Sztuka jest tam, gdzie nikt nie szuka”, 10 grudnia 2021 o godz. 17:30 w Kinie za Rogiem w Płocku.

Urodził się w 1943 roku w Jaśle. Rodzice byli rolnikami. Nie mówi i nie słyszy. Nie potrafi pisać ani czytać. Od 1964 roku mieszka w Domu Opieki Społecznej w Miszewie Murowanym koło Płocka. Przez kilka lat pracował w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez tę placówkę. Tworzy od 1996 roku. Zwykle wykonuje rzeźby z jednego kawałka drewna, czasami sztukuje je z kilku elementów, robi wstawki, a na koniec lekko wykańcza papierem ściernym.

samolot Władysława Szymczyka

Szymczyk rzadko maluje swoje machiny, zwykle pozostawia surową, szorstką powierzchnię. Istotne dla niego jest coś innego – koła muszą się kręcić, drzwi otwierać lub przesuwać. Każdy obiekt imponuje jakością i precyzją wykonania. Inspiracje czerpie z codziennych obserwacji oraz z angielskojęzycznej książki dla dzieci.

PREMIERA
10 grudnia 2021 o godz. 17:30
wstęp wolny

wagon Władysława Szymczyka

Inspiracją do powstania obrazu były podobne filmy o twórcach art brut realizowane w Czechach i we Francji. Znalezienie.pl, wspólnie z Kolekcją AK, było pomysłodawcą i współrealizatorem projektu INNI.

pociąg Władysława Szymczyka

Uważamy bowiem, że jednym ze sposobów obserwacji, ale też utrwalenia tej twórczości, jest realizacja krótkich form dokumentalnych – portretów filmowych, poprzez które można pokazać wyjątkowość danego twórcy, a jednocześnie spróbować wskazać, na czym polega wyjątkowość zjawiska. Mimo ogromnych obaw podjęliśmy to wyzwanie. Tak powstały portrety trzech twórców z Mazowsza: Włodzimierza Rosłona, Władysława Szymczyka i Wacława Rędzińskiego. Narratorem w filmach o dwóch pierwszych twórcach jest Lech Dyblik.

Operatorem projektu jest Fundacji na Rzecz Rozwoju Turystyki Ziemi Płockiej.Wsparcia finansowego udzielili: Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, im. Themersonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *