Art Brut. Od kreski do kostiumu

Wernisaż Ireny Bilkowskiej (3.11.2023), który rozpoczął się – zgodnie z tytułem wystawy – POKAZEM MODY – przyciągnął tłumy, których dawno nie było na wystawie art brut w Płocku. Było to też jedno z najbardziej skomplikowany przedsięwzięć w historii wystaw z kolekcji AK w Domu Darmstadt w Płocku.

Wszystko zaczęło się dwanaście lat temu, kiedy Eliza Olczuk pokazała Andrzejowi Kwasiborskiemu kopie prac Ireny Bilkowskiej. Choć zachwycił się ich kubistyczną formą, rysunki trafiły do szafy. Po kilku latach Andrzej odnalazł je na nowo, przypadkiem. Postanowi również odnaleźć autorkę. Okazało się, że pracuje w barze mlecznym w Płocku. Była zaskoczona. Tworzyła już od 20 lat, ale dotąd niewiele osób zwracało uwagę na jej pasje. Andrzej zaczął gromadzić rysunki płocczanki i pokazywać je na wystawach zbiorowych swojej kolekcji w Czechach (Brno i Ołomuniec). Pokazywał je też wszystkim znajomym, m.in. Dorocie Długosz, kiedy latem 2022 roku przyjechał do Płocka na wakacje. Od lat z partnerem i dwoma córkami mieszka na barce w Paryżu. Jej pasją jest fotografia artystyczna, a aktorami w twórczym imaginarium znajomi i rodzina (polecam stronę na fb „1 2 3 la lune”, gdzie znajdziecie jej wcześniejsze zdjęcia).

rysunek Ireny Bilkowskiej i inspirowanym nim kostium Doroty Długosz

Zachwycając się projektami Ireny, Dorota spontanicznie zapewniła, że jest w stanie je zrealizować, że chce je wykonać. Oczywiście nie jestem krawcową – dodała – ale mogę to zrobić. Dwa miesiące później przesłała nam pierwszy strój. Pół roku później, kiedy odwiedziliśmy ją na barce odbyła się pierwsza prezentacja z modelką – Vegą Cuzytek, młodszą córką Doroty i w asyście starszej córki Olgi, która pomaga tworzyć stroje, „nakładać” jej na modelkę i robić makijaż. Kostiumy powstawały z dawnych dywanów, foteli, płyt CD i innych materiałów znalezionych. W lipcu mieliśmy już 12 kostiumów. Wtedy też Dorota wpadła na pomysł zrealizowana wideo w przestrzeniach industrialnych lub zdegradowanych, takich które inspirują ją najbardziej, np. płockie podwórka. Wtedy do działań dołączył Michał Fortuna (Latający Dzik) i Damian Cybulski (Urbex Płock). To oni zaproponowali kilka lokacji. Zdecydowaliśmy się na zdegradowany kompleks hotelowy pod Płockiem.

W zdjęciach brały udział: Matylda Gawarkiewicz, Weronika Jeziorkowska i Vega, która ma doświadczenie w modelingu i filmie. Nie było scenariusza, bardziej wizja. Udało się jednak – naszym zdaniem – stworzyć z tego spójną opowieść. Muzyka zespołu Schröttersburg nadała obrazowi postapokaliptyczny klimat. A dzięki pracy modelek, Michała i montażowi Olgi mogliśmy zobaczyć „potencjał filmowy i teatralny” kostiumów, „ruchomych” rzeźb – jak je określa Dorota.

rysunek Ireny Bilkowskiej i inspirowanym nim kostium Doroty Długosz

Wszystkie te działania zaistniały dzięki rysunkom Ireny Bilkowskiej. Tworzone na małych karteczkach A5, w notesach – projekty sukienek, garsonek, kostiumów, fantazyjne fryzury i nakrycia głowy przykuwają uwagę. Rysowane delikatnymi pociągnięciami cienkopisu, nigdy się nie powtarzają. Na samej wystawie można zobaczyć ponad 150 prac. Jest też tablica dydaktyczna, na której zestawiliśmy zdjęcia rysunków z ze zdjęciami modelki w kostiumach. Warto obejrzeć je na spokojnie, bo na wernisażu, przy tak licznie przybyłej widowni mogły Wam umknąć szczegóły.

Wystawę można oglądać do 10 grudnia 2023 w Domu Darmstadt. Jeśli chcielibyście przewodnika po wystawie, to dzwońcie wcześniej pod nr 604 493 918, żeby umówić spotkanie. Oprowadzanie kuratorskie jest bezpłatne.

Co dalej z wystawą? Liczymy, że ruszy w podróż po Polsce i… po Europie. Dziś mamy zamówienie na nią z Ołomuńca (Czechy). Może pojedzie do Francji. Jeśli znacie miejsca, które chciałyby „POKAZ MODY” zorganizować, to dajcie im znać. Jesteśmy otwarci.

tekst: rł
foto: Alicja Reczek, Sebastian Wiśniewski


wystawa pt. POKAZ MODY – wystawa grafik Ireny Bilkowskiej z kolekcji Art Brut AK i kostiumów Doroty Długosz

grafiki: Irena Bilkowska | kostiumy: Dorota Długosz
współpraca: Vega Cuzytek, Olga Cuzytek, Damian Cybulski (Urbex Płock), Iwona Wiśniewska, Artur Kras | kuratorzy: Andrzej Kwasiborski, Radosław Łabarzewski | światło: Ryszard Chmielecki | nagłośnienie: Tomasz Kamiński | zdjęcia: Radosław Turkowski, Dorota Długosz | video: Michał Fortuna (Latający Dzik) | montaż video: Olga Cuzytek | muzyka w video: Schröttersburg
modelki: Marta Chlewińska, Iwona Iwanowska, Katarzyna Szylka, Paulina Kozanecka, Angelika Pawlikowska, Eliza Łabarzewska, Zofia Kacprzak, Matylda Gawarkiewicz,
Magdalena Olszewska, Weronika Jeziorkowska, Maja Zasadowska
organizator: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, im. Themersonów
wernisaż: 3 listopada 2023 g. 18 | wystawa do 10 grudnia 2023
miejsce: Płock, Dom Darmstadt, Stary Rynek 8
p.s.
Ogromne podziękowania dla Fundacji Ekonomii Społecznej PRZYSTAŃ / Bar Mleczny TUMSKA za catering na wernisażu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *