INNI 2. Premiera portretów filmowych twórców art brut

Zapraszamy na premierę filmów z cyklu INNI 2. Sztuka jest tam, gdzie nikt nie szuka. Pierwsze trzy filmy powstały w 2021 roku. Ich bohaterami są: Włodzimierz Rosłon (Brwilno), Wacław Rędziński (Nowa Biała) i Władysław Szymczyk (Nowe Miszewo). Teraz czas na Irenę Bilkowską z Płocka i Tadeusza Głowalę z Nowego Miszewa.

Ludzie bez wykształcenia artystycznego, którzy tworzą, „czerpiąc” sami z siebie, z własnego wnętrza, a nie z zapożyczonych szablonów i wzorców sztuki klasycznej czy współczesnej. To twórcy z kręgu art brut. Porzucając utarte ścieżki, szukając autentyczności i spontaniczności w aktywności twórczej ludzi, udaje nam się ich odnaleźć. Gromadzimy ich prace, organizujemy wystawy, opowiadamy. Jednym ze sposobów utrwalenia tej twórczości i próby zrozumienia fenomenu jest realizacja krótkich form dokumentalnych, które w ramach projektu INNI powstają. Zapraszamy na kolejną premierę cyklu.

Irena Bilkowska, fot. Sebastian Wiśniewski

Jedną z bohaterek najnowszego filmy jest Irena Bilkowska – płocczanka. Na co dzień pracuje w Barze Mlecznym przy ul. Tumskiej, ale jej pasją jest rysunek. Używając cienkopisów tworzy projekty sukien, garsonek, garniturów i kostiumów. Do 10 grudnia w Domu Darmstadt można jeszcze oglądać pierwszą indywidualną wystawę jej grafik. Drugim bohaterem jest Tadeusz Głowala, który mieszka w Domu Pomocy Społecznej w Nowym Miszewie. Malować zaczął dopiero w wieku 48 lat. Lubi kościoły, cerkwie, pałace, które na jego obrazach są jak witraże, zbudowane z drobnych pól o regularnej geometrii i wypełnione kolorowymi plamami.  Większość obiektów zna wyłącznie z pocztówek, fotografii i ilustracji książkowych. Maluje głównie farbami wodnymi, a w ostatnim czasie również flamastrami na płótnie.

Tadeusz Głowala, fot. Robert Sojka

Ich prace różnią się w formie i treści, ale łączy ich niezwykły imperatyw twórczy, chęć wyrażania swych emocji czy upodobań własną formą plastyczną. Miłości do sztuki nie wynieśli z domu czy szkoły. Tacy się urodzili, tworzą własny świat, w nim żyją, są… inni. Chcemy wydobywać na światło to co na marginesie, co pozostaje w cieniu, a tym samym znosić wszelkie przesądy na temat sztuki.

Już 15 grudnia 2023 w Książnicy Płockiej i 20 grudnia 2023 w Kinie za Rogiem w Płocku pokażemy krótkometrażowe filmy i wideoart. Producentem filmów jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, im. Themersonów. Partnerami: Kino za Rogiem w Płocku, Kolekcja Art Brut AK i blog znalezienie.pl oraz FES Przystań, Bar Mleczny Tumska i Książnica Płocka.

Andrzej Kwasiborski
Radosław Łabarzewski
pomysłodawcy i realizatorzy projektu INNI

Cykl INNI realizujemy od 2021 roku. Głównym założeniem jest popularyzacja twórców i zjawiska art brut w Polsce. Jak kiedyś powiedzieliśmy: „Chcemy wydobywać na światło to co na marginesie, co pozostaje w cieniu, a tym samym znosić wszelkie przesądy na temat sztuki”. Pierwsze trzy filmy z cyklu INNI były już prezentowane w Polsce (Płock, Włocławek, Kraków) i za granicą na najstarszym festiwalu filmowym poświęconym tej sztuce – Festival Film d’Art Singulier w 2022 i 2023 roku (Nicea, Francja) oraz na 12. Art Brut Film w Ołomuńcu (Czechy), który towarzyszył wystawie polskie Art Brut w Muzeum Umění Olomouc. Projekt w 2022 otrzymał wyróżnienie w kategorii „projekt zrealizowany w oparciu o dziedzictwo lokalne” w ramach Impulsu Kultury – Mazowieckiej Nagroda Inspiracji Kulturalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *