Porty niepokoju. Polskie Art Brut w Czechach

Tak można tłumaczyć czeski tytuł – „PŘÍSTAVY NEKLIDU. ART BRUT V POLSKU” – wystawy, którą przygotowuje Muzeum umění Olomouc (Muzeum Sztuki w Ołomuńcu). Wernisaż odbędzie się 19 października 2023. Na wystawie zostaną pokazane prace ze zbiorów prywatnych i publicznych z Polski i z Czech.

To pierwsza tak duża wystawa polski twórców Art Brut i zjawisk pokrewnych w Czechach. Dwieście obiektów – obrazów, rysunków, rzeźb i instalacji – trzydziestu autorów pochodzi m.in. z kolekcji Muzeum Śląskiego, Andrzeja Kwasiborskiego i Leszka Macaka. Kuratorkami wystawy są: Šárka Belšíková i Anežka Šimková – znawczyni polskiego art brut. Jak podkreślają organizatorzy w ostatnich dekadach zjawisko art brut było i jest odkrywane, i coraz bardziej doceniane w Polsce. Dzieje się tak dzięki zapalonym galerzystom, kolekcjonerom, ale także wydziałom psychiatrycznym i uniwersyteckim w Krakowie, Warszawie, Poznaniu czy Płocku.

Tydzień po wernisażu odbędzie się 12. edycja ART BRUT FILM Olomouc z dokumentami poświęconymi polskim twórcom art brut, a wśród nich również nasze 3 portrety z cyklu INNI. Cieszymy się bardzo, bo to niezwykle zacna impreza, prowadzona przez naszego przyjaciela Pavela Konečný’ego – kolekcjonera i znawcę art brut z Czech. Pavel swój festiwal organizuje wiosną. Tym razem zdecydował się przesunąć go o pół roku, aby rezonował z wystawą w Muzeum umění Olomouc. Za co mu gorąco dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *