Kosmiczne posągi w Kierwiku

Niemal całe zawodowe życie przepracował na stołecznych budowach. Ma 67 lat. Na emeryturze osiadł w malowniczym Kierwiku pod Spychowem i zaczął tworzyć betonowe rzeźby.

Jest fanem „Starożytnych kosmitów” (Ancient Aliens)– serialu telewizyjnego, który dorobił się 10 sezonów i rzeszy fanów na całym świecie. Serial przedstawia różne teorie pozaziemskiej ingerencji w naszą cywilizację już w starożytności, bazując głównie na bestsellerowej książce z 1968 roku “Chariots of the Gods”, napisanej przez Ericha von Dänikena, który współpracował przy powstawaniu serialu.

Rycerz z pasem Oriona, Pomnik Żołnierzy Wyklętych, Anubis i Starożytny Kosmita

Twórcy serialu śledzą i analizują dotychczasowe teorie i odkrycia z ostatnich 30 lat. Całości nadali strukturę dokumentu śledczego z fabularyzowanymi wątkami i efektami specjalnymi. Całość robi wrażenie, na Panu Zbigniewie Redyku – ogromne.

Efekt widać na jego podwórku. Ponad 3 metrowy, ważący ponad 300 kg posąg Wyznawcy słońca góruje nad niewielkim domem Pana Zbigniewa. Obok siedzi czarny, smukły i o połowę mniejszy Anubis. Wyznawca słońca zawiera w sobie kapsułę czasu. Starożytny szakal stanowi zaś zapowiedź przyszłych posągów, bo Pan Zbigniew chcę tworzyć dalej. Przy bramie wjazdowej mają stanąć dwa potężne posągi wilków.

ja i Pan Zbigniew Redyk

Na emeryturę przeszedł niedawno. Do Kerwika sprowadził się 4 lata temu. Zaczął malować, potem rzeźbić w drewnie, a potem w betonie. Praca jest żmudna. Po zespawaniu metalowego szkileletu beton nakłada ręcznie, od stóp do głowy. Dlatego rzeźb jest jeszcze mało, ale – jak mówi ich twórca – pomysłów mu nie brakuje. Wkrótce, oprócz wielkich basiorów, stanie też piramida.

Trzeba będzie się wybrać raz jeszcze.


Habitants-Paysagistes w Polsce, cz. 5
fot. Jędrzej Łabarzewski
Eliza Łabarzewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *