Kamienne kręgi Henryka Sawko

„Kamienny Park jest kompleksem megalitycznym wzniesionym w latach 1999 – 2000 – 2001 dla uczczenia przełomu tysiącleci i wieków. W skład kompleksu wchodzą: 1 – pomnik milenium, 2 – mazurski kamienny krąg, 3 – kamienne ogrody, 4 – rzeźby w drewnie, 5 – mazurska zagroda z metaloplastyką. Park jest też rezerwatem kamienia polnego” – wyrył na jednym z kamieni Henryk Sawko – rolnik ze wsi Rydzewo w pow. Giżyckim.

Henryk Sawko w pracowni

W parku znajduje się ponad tysiąc kamieni, które Sawko zebrał z okolicznych pól uprawnych. Mazurski twórca używa ich jako materiału do rzeźbienia, tworzenia instalacji lub tablic, na których wykuwa swoje myśli, zapiski historyczne, poematy sławiące piękno mazurskiej ziemi.

Początkowo głazy zwoził na rozciągający się za domem pagórek, stopniowo zbliżając się do gospodarstwa.

W obejściu gromadził historyczne narzędzia i maszyny z dawnych mazurskich zagród. Potem dopełnił przestrzeń własnoręcznie wykonaną metaloplastyką. Metalowe wycinanki pojawiły się na ścianach stodoły, domu gospodarczego i mieszkalnego.

Tu pomogło mu jego ślusarskie wykształcenie. Na bielonych ścianach umieścił czarne sylwetki ptaków, zwierząt, żaglowców, na czernionym drewnie stodoły – białe. Gdzieniegdzie pojawiają się reliefy.

Sawko używa prostych narzędzi – spawarki, szlifierki kontowej – ale efekt jego pracy przypomina kowalstwo artystyczne.

Dzieło Henryka Sawko stało się atrakcją turystyczną. Można o nim przeczytać w przewodnikach. Powstała też o nim praca magisterska. 72-letni dziś gospodarz jest bardzo otwarty i gościnny. Sam oprowadza po parku, opowiadając o każdym kamieniu i wykładając własną filozofię życiową.

Kamień milenijny, od którego wszystko się zaczęło…

(rł)
fot. Radek Łabarzewski [29.07.2017]


Źródła:
1/ opencaching.pl
2/ reszel.pl
3/ wspolczesna.pl/
4. Kamil Pietrowiak, O sztuce, która niejedno ma imię. Przypadek Henryka Sawki, twórcy Kamiennego Parku w Rydzewie, w: http://zew.uni.wroc.pl/files/pietrowiak17.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *