Bez powrotu. Wystawa prac Adama Dembińskiego

Pierwsza od wielu lat polska wystawa, zmarłego przed 6 laty twórcy z Brwilna. Jak co roku, w płockim Domu Darmstadt, Andrzej Kwasiborski odsłoni przed publicznością kolejny fragment swojej kolekcji. Na wystawie znajdą się prace nie prezentowane dotąd publicznie.

Wernisaż wystawy Bez Powrotu. Adam Dembiński zaplanowano na 11 września 2020 o godz. 18 w Domu Darmstadt (Stary Rynek 8) w Płocku.

Adam Dembiński to jeden z najciekawszych twórców Art Brut z płockiego Mazowsza. Choć nigdy nie chodził do szkoły, nie potrafił pisać ani czytać to tworzył rzeczy niezwykłe. Miał też problemy z mową, choć był wielkim gadułą. W rozmowie pomagał sobie gestami. Jeśli tylko znalazł uważnego słuchacza/rozmówcę opowiadał historie z dzieciństwa – które najczęściej pojawiały się na jego pracach – o dziadku, zwierzętach domowych (konie, krowy, kaczki), sprzętach rolniczych i militariach (czołgi, armaty, pistolety). Malował też niezwykłe erotyki.

Adam Dembiński, Kolekcja Art Brut AK

W pracach Adama Dembińskiego urzekała mnie charakterystyczna gruba krecha konturowa tworzona markerem oraz niezwykle ekspresyjne plamy kolorów, tam, gdzie koloru chciał użyć.

praca A. Dembińskiego promowała wystawę Kolekcji AK w muzeum Fabuloserie we Francji | fot. rł

Po raz pierwszy jego prace zostały pokazane na wystawie zbiorowej zatytułowanej „Jesteśmy tacy, jacy jesteśmy…” w płockim Teatrze Dramatycznym w 1990 roku. Później był stałym bywalcem plenerów (w Zakrzewie) i wystaw OTO JA. Prace Dembińskiego są w prywatnym i publicznych kolekcjach na całym świecie. Jedną z najliczniejszych i najbardziej różnorodnych jest ta w posiadania Andrzeja Kwasiborskiego, który przyjaźnił się z Adamem Dembińskich i często odwiedzał go w Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie, do którego trafił już 1963 roku.

Adam Dembiński, fot. Andrzej Kwasiborski

I w którym zmarł 1 sierpnia 2014. W chwili śmierci miał 71 lat. Jego największym marzeniem było wrócić do swoich rodzinnych stron, do dziadka i zwierząt które pamiętał z dzieciństwa i to się nigdy nie spełniło. Został pochowany na brwileńskim cmentarzu, obok swojego kolegi Antoniego Ziółkowskiego.

Kolekcja Art Brut AK

Płocczanin Andrzej Kwasiborski jest jednym z największych amatorów art brut w Polsce. Na jego kolekcję składają się prace takich artystów jak: Renata Bujak, Henryk Żarski, Tomasz Sitkowski, Marek Świetlik, Adam Dembiński, Włodzimierz Rosłon, Roman Rutkowski, Krzysztof Wiśniewski, Bogdan Ziętek, Maria Wnęk, Tomasz Jezierzański, Tadeusz Głowala, Mikołaj Blachowski, Genowefa Magiera, Adam Niedzgorski, Radosław Pytelewski, Władysława Irańska, Mirosław Śledź, Piotr Jan Bedyński, Damian Rebelski, Paweł Garncorz, Władysław Wałęga, Erwin Sówka, Józef Chełmowski, Władysław Luciński, Jerzy Sewina, Marianna Razik, Wiktor Chrzanowski, Wanda Krawczuk, Jan Nowak, Eugeniusz Brożek.

Od 2002 roku wydaje publikacje poświęcone autorom, których stałymi składowymi są: nota biograficzna, zdjęcie artysty i kilka reprodukcji. Samizdatowe wydawnictwa rozsyła do muzeów, galerii i ludzi związanych z branżą sztuki, by świat się dowiedział o ich istnieniu. Do dziś ukazało się blisko 40 zeszytów.

Andrzej Kwasiborski i Adam Dembiński, Galeria Oto ja, Płock 2007 | fot. rł

Od kilku lat obok wystaw krajowych prace z kolekcji AK prezentowane są również na wystawach za granicą, m. in. w Creation Franche w Begles czy Muzeum Art et Marges w Brukseli w Belgii.

Od maja 2017 do listopada 2018 roku kolekcja Andrzeja Kwasiborskiego prezentowana była równorzędnie z kolekcją Alaina Bourbonnais w Muzeum art hors-les-normes La Fabuloserie w Dicy we Francji.

Od 2013 roku, we wrześniu Kolekcja Andrzeja Kwasiborskiego jest prezentowana w Domu Darmstadt w Płocku. Do tej pory na płockich wystawach prezentowani byli: Genowefa Magiera, Ryszard Kosek, Jan Bedyński, Henryk Kondratowicz.

Wystawa czynna do końca października 2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *