Kolekcja AK na Art Brut Brno

Szukając autentyczności i spontaniczności Pavel Konečný i Andrzej Kwasiborski dawno już porzucili utarte ścieżki. Od lat każdy z nich tworzy autorski zbiór sztuki brut/outsiders, publikuje, przygotowuje wystawy. Ostatnio lubią je robić wspólnie. 12 maja 2022 ich dwie kolekcje spotkały się w Brnie.

Czesko-słowacko-polska wystawa z dwóch dużych zbiorów sztuki brut/outsiders to kolejna odsłona wieloletniej współpracy dwóch kolekcjonerów. To też artystyczna rewizyta, bo w październiku 2021 obie kolekcje spotkały się w Płocku na wystawie K2: Konečný & Kwasiborski.

ostatnie przygotowania do wernisażu

Obaj mozolnie i konsekwentnie gromadzą dzieła im najbliższe. Poszukują, odkrywają i promują. Konečný od 50 lat, a Kwasiborski od ponad dwudziestu. Po latach to art brut stało się ich wspólną pasją. Zawsze podkreślam, że BRUT to twórczość nie poddająca się żadnym normom kulturowym, nie znająca pojęcia granic, mimo że w różnych miejscach na świecie może być inaczej nazywana. Jej autorzy są wolni od uwarunkowań kulturowych, obojętnie gdzie żyją, zachowują podobną swobodę twórczą, poruszają te same tematy. Zwykle nie szukają odbiorcy, pracują w ciszy i samotności, często w ukryciu, dla siebie. Dopiero zainteresowanie kolekcjonerów takich jak Pavel z Ołomuńca i Andrzej z Płocka czyni tę twórczość znaną i cenioną.

prace Jaroslava Diviša

W budynku Česká spořitelna przy ulicy Jánská 10 pokazali prace 6 twórców z Polski i 6 – ze Słowacji z Czech. Konečný pokazał prace takich twórców jak: Václav Beránek, Františka Kudelova, Zbyněk Semerák, La Inthonkaew, Jirí Mrácek i Jaroslav Diviš, Andrzej – Genowefę Magierę, Henryka Żarskiego, Henryka Kondratowicza, Włodzimierza Rosłona, Jana Bedyńskiego i Irenę Bilkowską. Ta ostatnia to autorka z Płocka, tworząca minimalistyczne projekty modowe. To jest pierwsza publiczna prezentacja jej twórczości.

prace Zbyněka Semeráka

Wystawa jest częścią obchodów Dni Słowackich w Brnie i okazją do świętowania 10-letniej artystycznej współpracy między Brnem i Bratysławą. Dzień przed wernisażem uczestniczyliśmy w czeskiej premierze dokumentu poświęconemu tematyce art brut.

prace Henryka Żarskiego i Włodzimierza Rosłona na ekspozycji w Brnie

DRSNE A NEŽNE Lubomíra Štecka (Słowacja / Czechy 2022, 77 min.) to filmowa opowieść o doświadczeniu ośmiu ludzi ze Słowacji i Moraw (Czechy), którzy przez długi czas byli „normalni”, ale pewnego dnia nagle odkryli, że to, co dzieje się w ich głowie, jest kontrolowane przez kogoś innego, swego rodzaju alter ego. Jest wśród nich student matematyki, studentka estetyki, pielęgniarka, ale także hollywoodzki statysta czy odnoszący sukcesy przedsiębiorca branży spożywczej.

Wszyscy zaczynają szukać pomocy u psychiatrów, którzy powiedzieli im, że to co się z nimi dzieje ma swoje naukowe nazwy: paranoja, schizofrenia, depresja, często sprzężenie tych chorób. Niestety nawet lekarze nie mogą zrobić wszystkiego. Mimo codziennej walki z „niewidzialnym wrogiem” ci ludzie otworzyli dla filmowców swoje domy, pozwalając im być blisko przez kilka lat. Autorzy filmu śledzą ich codzienne życie, ich rozterki, miłości a także trudne momenty. Odkryli ukryty talent artystyczny, który w normalnym życiu pozostawałby tajemnicą. „Dzięki” chorobie psychicznej stworzyli ciekawe dzieła sztuki i literatury.

Organizatorem wydarzenia było stowarzyszenia KreAt i Kunštát PRO FUTURO oraz Art Brut Brno.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *