KPO dla znalezienie.pl

Miło mi Was poinformować, że „Art Brut Po Polsku” to projekt który został objęty wsparciem bezzwrotnym w formie stypendium z planu rozwojowego w ramach Inwestycji A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych, czyli tzw. KPO dla kultury.

Celem projektu jest prowadzenie badań terenowych oraz opracowanie materiałów poświęconych polskim twórcom Art Brut. Analizie zostaną poddane praktyki twórcze powstające wbrew obowiązującym konwencji, kodom kulturowym. Projekt zakłada pogłębione wywiady, dokumentację fotograficzno-filmową, opracowanie zebranych materiałów (publikacja na blogu, portrety filmowy). Projekt zakłada również spotkania z teoretykami i praktykami badającymi Art Brut w Paryżu, m.in. Fundation Dubuffet, Les Amis de Chomo.

PEŁNA NAZWA PROJEKTU: Art Brut Po Polsku – analiza pozakulturowych praktyk twórczych polskich twórców samorodnych w kontekście doświadczeń europejskich
CZAS REALIZACJI: lipiec-grudzień 2024
STYPENDYSTA: Radosław Łabarzewski (znalezienie.pl)
SZCZEGÓŁOWY OPIS: Chciałbym zbadać twórców żyjących poza oficjalnych obiegiem sztuki, nie zabiegających o zainteresowanie, pełnych energii i inwencji twórczej, którą realizują się we własnej domach lub w przestrzeń przydomowych ogródków. Chodzi o wszystkie te osoby, które najbliższe otoczenie wypełniają osobistą kreacją (rysunki, rzeźby, instalacje, etc.) Interesujący mnie twórcy bez wykształcenia artystycznego, „pochodzą z ludu” (wg definicji Jeana Dubuffeta), w tym sensie, że najczęściej są to mieszkańcy miasteczek lub wsi (rolnicy lub robotnicy, rzemieślnicy na emeryturze). Jest to twórczość niezwykle kreatywna, zindywidualizowana i spontaniczna, poza presją rynku sztuki. Ten rodzaj sztuki, w duchu twórczości art brut (zjawisko opisane przez J. Dubuffeta), jest dla mnie nieustanną inspiracją w poszukiwaniach, ale również refleksji nad tym czy i jak zachować ten rodzaj twórczości. W Polsce były to zjawiska w spektrum zainteresowań badaczy twórczości ludowej, tj. A. Jackowski, M. Pokropek czy G. Trefoń. Projekt zakłada pogłębione wywiady, dokumentację fotograficzno-filmowa trójki twórców, a następnie opracowanie zebranych materiałów i wydanie ich w wersji elektronicznej (publikacja na blogu, plik z materiałem filmowym). W trakcie stypendium, chciałbym odwiedzić kolebkę tego rodzaju sztuki i spotkać się teoretykami i praktykami badającymi art brut. W tym celu wybrałem Stowarzyszenie Les Amis de Chomo w Paryżu i Fundację Jeana Dubuffeta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *