Artbrutowy pokaz mody

Pierwsze rysunki, szkice kostiumów rysowała jeszcze w szkole podstawowej. Już jako 10-latka zapełniała zeszyt Emilii – swojej starszej siostry projektami ubrań. Emilia kształciła się wówczas na krawcową.

Irena Bilkowska pracuje w płockim barze mlecznym jako pomoc kucharza i kelnerka. W wolnych chwilach nadal tworzy nowe projekty: sukienek, garsonek, garniturów i kostiumów. Na małych karteczkach wyrwanych z zeszytu powstają zgeometryzowane szkice, rysowane zazwyczaj czarnym cienkopisem, rzadziej kolorowe. Irena tworzt je szybko i spontanicznie. Wystarczą dwie, trzy minuty i projekt jest gotowy. Twierdzi, że dzieje się to bez udziału świadomości, że ręka sama prowadzi cienkopis. Mimo tylu lat i niezliczonej ilości prac, które powstały, nigdy nie powtórzyła projektu.

Irena Bilkowska, Andrzej Kwasiborski, Jan Gawryłkiewicz podczas zdjęć do filmu dokumentalnego
z cyklu INNI. Sztuka jest tam, gdzie nikt nie szuka


3 listopada 2023 roku w płockim Domu Darmstadt odbędzie się wernisaż pierwszej indywidualnej wystawy Ireny Bilkowskiej, zatytułowany POKAZ MODY. Zgodnie z tytułem obok około 200 prac twórczyni z Płocka, pokażemy 12 kostiumów inspirowanych jej rysunkami. Kostiumy wykonała Dorota Długosz – artystka plastyczna, fotograficzka, również płocczanka, choć na co dzień mieszkająca w podparyskim Boulogne-Billacourt.

Wszystkie prace na wystawie pochodzą z kolekcji Art Brut AK – Andrzeja Kwasiborskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *