Inni w Krakowie

Wróciliśmy z Krakowa, gdzie nasze portrety filmowe z cyklu INNI zostały pokazane na I OGÓLNOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE FILMÓW O SZTUCE OUTSIDERÓW.

W tym roku w Nicei odbyła się 25 edycja FESTIVAL FILM D’ART SINGULIER. To jeden z najdłużej działających festiwali filmowych o sztuce outsiderów na świecie. 12 lat ma ART BRUT FILM w Ołomuńcu. Oba festiwale działają dzięki determinacji i uporowi ich twórców – Pierre’a-Jeana Wurtza i Pavela Konečný’ego. Również w Polsce podejmowano próby organizacji podobnych przeglądów. W 2013 roku w Poznaniu odbył się I Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych o Twórcach “Samorodnych”. Miał wsparcie wspomnianego twórcy festiwalu w Nicei, ciekawy program i ambicję na cykliczność. Niestety nie było kolejnych edycji, choć organizująca go fundacja Fundacja ARTiFAKT nadal działa, wspierając twórców samorodnych i outsiaderów, również poprzez tworzenie o nich filmów. Swoją próbę podjęliśmy również i my organizując w Płocku dwa wydarzenia: I Płocki Przegląd Filmów o Art Brut towarzyszący wystawie Henryka Kondratowicza (2017) oraz Ukryte – przegląd filmów o twórcach art brut i outsiders art (2019). Podobnie jak w Poznaniu nie udało nam się zorganizować kolejnych edycji.

Ewa Toboła, Bartosz Toboła, Grażyna Borowik i Maciej Bóbr

Tym bardziej trzymamy kciuki za Stowarzyszenie „Psychiatria i Sztuka” im. dr. Andrzeja Kowala, które podjęło wyzwanie tworząc I OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD FILMÓW O SZTUCE OUTSIDERÓW. Wydarzenie odbyło się w dniach 5-6 LISTOPADA 2022 w CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ SOLVAY w Krakowie. Za organizację odpowiedzialni byli prof. Grażyna Borowik i Maciej Bóbr, którzy prowadzili też rozmowy z twórcami filmów. Program był naprawdę imponujący, rozmowy ciekawe. Dla nas ważne była możliwość prezentacji naszych filmów, ale również spotkanie z naszymi przyjaciółmi z Czech i innymi twórcami filmów, a w szczególności z Ewą Tobołą, która od wielu lat, wspólnie z synem realizuje filmy o twórcach z Krakowa i okolic. Bardzo poruszający był ten o Władysławie Wałędze i dr Andrzeju Kowalu. Przy okazji udało nam się zobaczyć wystawę prac Wałęgi w Muzeum Etnograficzne w Krakowie, którą serdecznie polecamy.

My (ja i Andrzej) podczas rozmowy o filmach INNI

Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie, dyskusje i możliwość zobaczenia innych, bardzo ciekawych filmów. No i… mamy nadzieję, do zobaczenia za rok!


fot. Pavel Konečný, Radek Łabarzewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *