Ładnie Henryka Żarskiego

W piątek (8 października 2022) otworzyliśmy wystawę Henryka Żarskiego. To dziewiąta jesienna odsłona Kolekcji Art Brut Andrzeja Kwasiborskiego w Płocku. Tym razem z udziałem twórcy.

Do 1990 rysował ołówkiem i kredką. Prace zwykle lądowały w koszu. Mylne diagnozy i błędna terapia utrwaliły izolację, której można było uniknąć, gdyby pierwsi opiekunowie rzetelnie się nim zajęli i poświęcili więcej serca. Głuchy i niemówiący, został również uznany za osobę niezbyt bystrą. Po latach przemówił, gdy poukładał sobie świat na nowo w piękny, kolorowy i bajeczny, taki o jakim marzył. Maluje pełne życia postacie z charakterystycznymi twarzami o dużych nosach i mocnych szczękach, piękną i bogatą architekturę, zwierzęta. Wszystko wplecione w pajęczynę konturów, nasycone kolorami.

Mieszka w Domu Pomocy Społecznej w Pakówce. Ma 78 lat. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju jak i za granicą. Jego prace są w prywatnych i publicznych kolekcjach w Polsce, we Francji, w Czechach a także w Collection Art Brut w Lozannie. Otrzymał wiele nagród w konkursach, np. Biennale Sztuki Naiwnej imienia T. Ociepki w Bydgoszczy.

Henryk Żarski był na wernisażu. Chętnie oprowadzał zwiedzających, opowiadał o swoich pracach, dopytując czy “ładne”. Na wystawę przyjechał ze swoją opiekunką Małgorzatą Szymczak. W Płocku stawili się też Aleksandra i Stanisław Wałkiewiczowie, którzy przed laty prowadzili placówkę w Pakówce i opiekowali się Henrykiem.

Znajomość Andrzeja Kwasiborskiego z Henrykiem Żarskim sięga kilkunastu lat wstecz. To on zaprosić twórcę z Pakówki na Plener Oto ja w Zakrzewie, a potem na wernisaż wystawy zbiorowej do Płocka. Andrzej w swojej kolekcji ma rysunki zarówno z początku aktywności twórczej jaki z ostatnich raz, również obrazy na płótnie. Wystawa w Domu Darmstadt została zbudowana tak, że można prześledzić drogę artystyczną Żarskiego. Zachęcam, aby to zrobić. Macie czas do 13 listopada 2022.

ŁADNIE – wystawa prac Henryka Żarskiego
z Kolekcja Art Brut Andrzeja Kwasiborskiego
Dom Darmstadt POKiS
Płock | 7.10.2022 – 13.11.2022 | WSTĘP WOLNY

zdjęcia z wernisażu dzięki uprzejmości
Alicji Reczek i Tomasza Załęskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *