K2: Konečný-Kwasiborski – wystawa

8 października 2021 otwieramy w Płocku wystawę czeskiego i polskiego art brut z 2 kolekcji.

ART BRUT to twórczość nie poddająca się żadnym normom kulturowym. Twórczość, która nie zna pojęcia granic, mimo że w różnych miejscach na świecie może być inaczej nazywana. Jej autorzy są wolni od uwarunkowań kulturowych, obojętnie gdzie żyją, zachowują podobną swobodę twórczą, poruszają te same tematy. Są twórcami, ale anty-artystami, nie uprawiają sztuki, ale tworzą, żyją ze sztuką. Zwykle pracują w ciszy i samotności, często w ukryciu. Nie dla odbiorcy, nie dla uznania, tylko dla siebie. Dopiero zainteresowanie kolekcjonerów takich jak Pavel Konečný i Andrzej Kwasiborski, którzy mają odwagę porzucać utarte ścieżki, szukając autentyczności i spontaniczności, czyni tę twórczość znaną.

Obaj mozolnie i konsekwentnie łamią bariery, przesuwają granicę sztuki. Pasja kolekcjonowania wyzwala u każdego z nich szaloną energię, z jaką gromadzą dzieła, cieszą się nimi i dzielą się tą radością z innymi. Mamy nadzieję, że podobną energię poczujecie oglądając tą wystawę. Wernisaż z udziałem kolekcjonerów rozpocznie się 8 października 2021 o godz. 18:00 w Domu Darmstadt w Płocku. Wstęp wolny.

na zdjęciu: Vera Berkova, Andrzej Kwasiborski i Pavel Konečný, mieszkanie kolekcjonera | Ołomuniec 2016 | fot. rł

Kolekcjoner Pavel Konečný (1949) pochodzi z Ołomuńca. Od lat 70. XX wieku interesuje się sztuką twórców samorodnych (art naive, art brut, outsiders art, art des habitants-paysagistes), zbierając ich artystyczne manifestacje. Jego kolekcja liczy około 500 dzieł (obrazy, rysunki, rzeźby, obiekty). Część jego ogromnej kolekcji prezentowana była m.in. w Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, Muzeum Montanelli w Pradze, czy w Galerii Sztuki Naiwnej Słowackiej Galerii Narodowej w Pezinoku. Cyklicznie organizuje wystawy samorodnych twórców oraz publikuje książki, pisze do takich czasopism jak A2, Art & Antiques czy Krok. Jest też pomysłodawcą i organizatorem corocznego festiwalu filmowy Art Brut Film w Ołomuńcu oraz członkiem praskiego stowarzyszenia ABCD – zajmującego się badaniem i promocją art brut – oraz międzynarodowej organizacji European Outsider Art Association (EOA).

Kolekcjoner Andrzej Kwasiborski (1969) pochodzi z Płocka. Jest jednym z największych admiratorów art brut w Polsce. Na jego kolekcję, którą zbiera od ponad 20 lat, składa się kilka tysięcy prac, w większości polskich twórców. Od 2002 roku wydaje publikacje poświęcone autorom z kolekcji, których stałymi składowymi są: nota biograficzna, zdjęcie artysty i kilka reprodukcji. Samizdatowe wydawnictwa rozsyła do muzeów, galerii i ludzi związanych z branżą sztuki, by świat się dowiedział o ich istnieniu. Do dziś ukazało się blisko 40 zeszytów. Od kilku lat obok wystaw krajowych prace z kolekcji AK prezentowane są również na wystawach za granicą, m. in. w Creation Franche w Begles czy Muzeum Art et Marges w Brukseli w Belgii. Od maja 2017 do listopada 2018 roku kolekcja Andrzeja Kwasiborskiego prezentowana była równorzędnie z kolekcją Alaina Bourbonnais w Muzeum art hors-les-normes La Fabuloserie w Dicy we Francji.

Od 2013 roku, zawsze na przełomie września i października, Kolekcja Andrzeja Kwasiborskiego jest prezentowana w Domu Darmstadt w Płocku. Do tej pory na płockich wystawach prezentowani byli: Genowefa Magiera, Ryszard Kosek, Jan Bedyński, Henryk Kondratowicz i Adam Dembiński. Współpracuje z kolekcjonerami, galeriami i muzeami w Polsce i Europie.

twórcy, których prace zobaczymy na wystawie K2

Na wystawie K2 pokażemy prace 10 twórców (5 z Czech, 5 z Polski). Będą to: Adam Dembiński, Jaroslav Diviš, La Inthonkaew, Henryk Kondratowicz, Ryszard Kosek, Františka Kudelová, Genowefa Magiera, Jiří Mráček, Roman Rutowski, Leoš Wertheimer. Na wernisażu pojawią się również: Pavel Konečný, Andrzej Kwasiborski oraz La Inthonkaew.

Wydarzenia towarzyszące w Kinie za Rogiem:

9.10.2021 | g. 18 – Světy outsiderů / Światy outsideru – przegląd wideo-dokumentacji, krótkich filmów zrealizowanych przez Pavla Konečnego z jego osobistym komentarzem. Wstęp wolny

12.10.2021 | g. 17.30 – Klub Filmowy: Nabarvené ptáče / Malowany ptak (Czechy, Słowacja, Ukraina 2019, 169 min.) pokaz filmu fabularnego w reż. Václava Marhoula z gościem specjalnym Lechem Dyblikiem – aktorem, odtwórcą roli Lekha. Bilety: 8 zł

Jeden komentarz


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *